Bilgi Evleri Hakkında

Bilgi Evleri Hakkında - Ebsad - Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği
 Bilgi merkezleri ve bilgi evleri sön dönemde adından çok söz edilen yeni bir sosyal, kültürel ve sportif paylaşım alanı… İlköğretim çağındaki çocukların okul dışı zamanlarında devam ettikleri bu mekânlarda, öğrencilerin hem okul derslerine yardım eden deneyimli öğretmenler, hem de onları ilgi ve kabiliyetlerine göre yönlendirip yetiştiren uzmanlar bulunuyor. Özetle, öğrencileri hem sokağın zararlı tesirlerinden kurtarıyor, hem de onları eğlendirirken eğitmeye çalışıyor.
   Bugüne kadar il ve ilçe belediyelerinin büyük bir bölümü farklı formatlarda bilgi merkezi ve bilgi evi kurdu ve kurmaya da devam ediyor. Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği ( EBSAD ) olarak bizler de bu alanda hizmet kervanına katılmaya karar verdik. İlk olarak Adıyaman’ da, Adıyaman Belediyesinin katkılarıyla iki adet bilgi evini hizmete sunduk. Mimar Sinan ve Üsküdar Bilgi Evlerinde yaklaşık 1000 civarında yavrumuz hizmet alıyor. Resim, ebru, müzik, tiyatro, edebiyat, diksiyon, bilgisayar, gezi ve spor kulüplerinde çocuklarımız kendi yeteneklerini keşfediyorlar. Adıyaman ilinde örnek bir eğitim ve kültür mekânı olarak gösterilen her iki bilgi evimiz tecrübeli bir ekip tarafından yönetiliyor ve sahasında uzman öğretmenleriyle hizmet veriyor.
    Bilgi evlerinde çocuklarımızın ruhen, bedenen ve zihnen gelişmelerine özel bir önem veriyoruz. Onların hayatlarında çok önemli bir devre olan gençliğe ilk adım dönemlerinde, alanlarında yetkin hocalarımız, çocuklarımızın kendilerini keşfetmelerine yardımcı oluyorlar.Rehberlik servisimiz onlardaki gelişmeyi hem birebir izleyerek, hem de ailelerle özel seanslar yaparak ölçmeye gayret ediyor. Etüt saatlerinde derslerine yoğunlaşan çocuklarımız, diğer zamanlarda eğilimlerine göre sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlerine yöneliyorlar.
   2009 Yılı içinde üçüncü olarak Esenler’de, Esenler Belediyesi’nin katkılarıyla Çiftehavuzlar Bilgi Evi’nin kuruluşunu gerçekleştirdik. Çiftehavuzlar Bilgi Evi, İstanbul’un süratle gelişen ilçelerinden Esenler’de 450 civarında öğrenciye hizmet veren bir eğitim mekânı olarak faaliyete başladı. İlköğretim çağındaki çocuklarımız artık okulları ve evleri dışında üçüncü adres olarak bilgi evine devam ediyorlar. Sadece ilkokul çağındaki çocuklar değil, onların okul öncesi dönemdeki kardeşlerinden 90 civarında bir bölümü de hemen bilgi evinin yanı başındaki Ödev Evi’nde günlerinin bir bölümünü yaralı çalışmalar yaparak geçiriyorlar.
   Derneğimiz ayrıca, 2010 tarihinde itibaren Aydın ilimizde İlim Yayma Cemiyeti Aydın Şubesi tarafından kurulan Cihanoğlu Bilgi Evi’ne eğitim ve işletme danışmanlığı yapmayı üstlenmiştir.
   Hedefimiz, kendi yeteneklerini hocalarının nezaretinde keşfeden çocuklarımızın ileride bu özelliklerini geliştirerek, bulundukları çevrelerde ekoller oluşturabilmelerine imkân hazırlayabilmek.   


Görüntülenme: 8554